Subscribe Us

Socmint Nedir? Bazı Socmint Araçları ve KurulumlarıSOCMINT NEDİR?

Merhaba, bildiğimiz üzere herkes sosyal medya kullanır, fotoğraf paylaşır, sohbet ederler. Peki ya bilgileriniz başkasının eline geçerse? İşte socmint bu işe yarar.  Kısacası sosyal medya ağlarını kullanarak bilgi edinmektir. İngilizceden kelimelerden oluşan “Social Media İntelligence” nin Türkçe karşılığı ise “Sosyal Medya İstihbaratı” anlamına gelmektedir. Sosyal medyada “osint” yaparak bilgilerinizi ele geçirmeye çalışırlar. Bu bilgiler olumlu yönde de kullanılabilir. Örnek: Bir terörist’in bilgilerini ele geçirmeye çalışıyorsunuz, socmint yapmaya başladınız. Hedefe dair herhangi bir kanıt bulduğunuzda araştırmanız olumlu sonuç vermiş demektir. Burada da socmint sayesinde bir terör üyesini çökertmiş oluyorsunuz. Socmint hem iyi hem de kötü olarak kullanılabilir.

BAZI SOCMİNT ARAÇLARI

1- Twitter-İntelligence: Adından da anlaşılacağı gibi “Twitter Bilgi Toplama” aracıdır. Username “kullanıcı adı” araması, tweet araması, maxtweet (gösterilecek tweet sayısı) gibi şeyleri arayabilirsiniz. Güzel bir araçtır.Kurulum ve Kullanım: 
cd twitter-intelligence
pip3 install -r requirements.txt
python3 tracking.py -h

2- InstagramOSINT: Bunun da adından anlaşılacağı gibi Instagram bilgi toplama aracıdır. Adını, takipçisini, takip ettiklerini, url’sini, facebook hesabının bağlı olup olmadığını, gizli olup olmadığını, iş hesabı olup olmadığını, … , gibi hesabın özelliklerini gösterir.Kurulum ve Kullanım:
cd InstagramOSINT 
pip3 install -r requirements.txt
python3 main.py —username K.ADI

3- InstaLocTrack: Çok kullanılan toollardan birisi, InstaLockTrack. İstediğiniz ülkeden, istediğiniz kişinin, atılan postlardan yer tespiti yapabileceğiniz uygulama, çok kullanışlıdır.Kurulum ve Kullanım:
cd InstaLocTrack
sudo apt install chromium-chromedriver && sudo pip install -r requirements
python3 InstaLocTrack.py -h

4- Twint: Twitter’dan bilgi toplama aracıdır. Bu toolda kişi hakkında bilgi toplayabilir, username-password bulabilir ve daha çok şey yapabilirsiniz.Kurulum ve Kullanım:
git clone https://github.com/twintproject/twint.git
cd twint
pip3 install . -r requirements.txt
twint -u username

Yorum Gönder

0 Yorumlar