Subscribe Us

Ülkemizde İstihbarat ve Önemi

ÜLKEMİZDE İSTİHBARAT

Ülkemizde istihbarat bir tehdit ve dedikodu olarak görülüyor. İnsanlar yeni çağın farkına henüz varamadılar. İstihbaratın önemi, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in dönemine kadar dayandığını söylemektedirler. Önceki çağlarda insanlar bilgi toplamak için ajan gönderirlerdi. İstihbaratın gelmesi uzun ve yavaş sürerdi. O yüzden bu dönemde istihbarat pek tercih edilmiyordu. Ama teknoloji ilerledikçe artık istihbaratın zorunlu olduğu anlaşılmaya başladı. Şöyle örnek verelim, istihbaratı olmayan bir ülke ünlü yazarımız (benim için ünlü) Ümit Özdağın da dediği gibi: “İstihbaratı olmayan bir ülke, gözü kapalı koşucuya benzer”. Ne güzel demiş Ümit Özdağ. Önemini öyle bir örnekle anlatmış ki, kelimeler yetmez. Evet dostlar, istihbarat gerçekten de çok önemli. Artık yeni çağdayız ve yapılan bir kara propagandaya bile inanacak kadar cahil görünüyoruz. Artık gelişmeliyiz. Gelişen şeylerden birisi de kesinlikle istihbarat olmalıdır. Bir siyasetçi istihbarat’ı olmadan karar verirse bu işi şansa bırakmış demektedir. Düşünün: savaştasınız ve bir siyasetçisiniz. Ülkeniz için karar vermeniz gerekiyor.
a) Elinizde bir istihbarat var. Düşmanın x cephesinden geleceğini kanıtlıyor.
b) Elinizde bir kanıt yok, çelişki içerisinde düşünüyorsunuz düşmanın nereden geleceğini ve geri çekilmeye karar verdiniz.

Sizce hangisi daha mantıklı? Tabii ki de a. Evet vatandaşlar, istihbarat sadece savaş için kullanılmaz, bu sadece bir örnek idi. Artık kötü düşüncelerimizi aklımızdan çıkarıp, istihbarata önem vermemiz, hatta istihbarat okulları açıp bu okulları çoğaltmamız gerekiyor. Bir istihbaratçının tüm ülkenin kaderini eline alacağını ve değiştireceğini bilir miydiniz? Onun ağızından çıkan her kelimenin kurtuluş ya da çöküş olacağını... Umarım yakında ülkemiz istihbaratın önemini anlar ve destek çıkar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar