Subscribe Us

Mail Adresime Neden Gereksiz E-postalar Gelir? Bilgileriniz Güvende Mi?

Mail Kutunuza Gelen Gereksiz E-postalar

Geçmişten günümüze teknoloji git gide ilerlemekte. Bu da insan hayatı için yapılacak gelişmelerde yararlıdır. Yararlı, yararlı ama zararı yok mu? Tabii ki var. Kötü yönelimli insanlar teknolojinin gelişmesiyle insan hayatına tehdit olabiliyor. Onların hayatlarını, bilgilerini ele geçirebiliyorlar. Bu yöntemlerden birisi de trojan yöntemidir. Bu yöntem tamamen bilgisiz insanları avlamak gibi bir yöntemdir. Bilgisiz insan dediğimiz; anneniz,babanız,teknoloji ile arası pek olmayan ber hangi birisi olabilir. Bir gün mailinize girdiğinizde bu şekilde bir mail gelebilir.


Bu mail bana nereden geldi? Kim gönderdi? E-posta adresimi nasıl buldu? Gibi sorular olabilir aklınızda bunun kısaca açıklamasını yapalım. Mail adresiniz her hangi bir platformdan dumplanmış (çekilmiş) olabilir. Bunu kontrol etmek için: https://haveibeenpwned.com/ sitesini kullanabilirsiniz. Eğer mail adresiniz dumplanmış ise:


Uyarısını alacaksınız. Eğer mail adresinizin nereden dumplandığı öğrenmek isterseniz aşağı kaydırabilirsiniz. Hangi platformdan dumplandığını bilgileri ile birlikte veriyor. Ayrıca nelerin dumplandığını bile gösteriyor. Örnek olarak: Email addresses, IP addresses, Passwords, Private messages, Usernames şeklinde dumplandıysanız hemen şifrenizi değiştirin. Ayrıca belirsiz, güvenliksiz forum-platform kullanmayın, forum-platform kullanıyorsanız da hayatınızda hiç kullanmadığınız şifreleri kullanın. Bu şekilde saldırgan sizinle ilgili bilgi toplayabilir, sizin email-şifrelerinizi ele geçirmiştir. Diğer platformlar da da deneyerek özel mesajlarınızı ele geçirebilir. Bunun önüne geçmek için platform ve forumlarda hiç bir şekilde kendi bilgilerinizi kullanmayınız. Gelen maillerdeki PDF,EXE gibi dosyaları yada RESİMLERİ bilgisayarınıza kurmayınız, açmayınız! 

BU TÜR DURUMLARDA NE YAPMALIYIZ?

Siteyi kaydedin, günlük olarak sürekli kontrol edin. Eğer bu şekilde "pwned" uyarısı aldıysanız hemen şu işlemleri yapmanız gerekecek.
  • Hemen şifrenizi değiştirin, mailinizde 2factor (2 faktör) yoksa ekleyin.
  • Eğer her platformdaki şifreniz aynı ise (sosyal medya, forum, netflix, spotfiy) şifrelerinizi değiştirin. 
  • Mail kutunuza gelen GÜVENSİZ (DOSYA İÇEREN) E-mailler'ı silin, açmayın, indirmeyin!
  • Mail kutunuza gelen SİTE ADRESLERİNE TIKLAMAYIN !
Bu gibi durumlar şakaya alınmamalı. Ciddi bir kayıp yaşayabilirsiniz. Çok dikkatli olun, kendinize iyi bakın...

Yorum Gönder

0 Yorumlar