Subscribe Us

Neden Sosyal Medya Kullanmamalısınız?

 

SOSYAL MEDYA

Özellikle “gençleri” içine çeken bu bağımlılık, gün geçtikçe ilerliyor. Popüler olma, bilinme, para kazanma gibi yolları içeren bu berbat platformlarda kolayca para kazanabilirsiniz. Berbat ama neden berbat? 
Esirsiniz. Evet yanlış duymadınız, siz bir kölesiniz. Sosyal Medya Kölesi. Neden mi? Çünkü bu bağımlılığa DUR diyemiyorsunuz. İnsanlar acaba fotoğrafıma ne yorum yaptı? Sevdiğim kadın fotoğrafımı likeladı mı? O benim hakkımda ne dedi bu bunun hakkında ne dedi. İstihbaratı sevmiyorsunuz ama bu işlemleri yaptıkça istihbaratçıdan bi farkınız olmuyor haberiniz yok! İnsanları stalklama, sosyal medyadan bilgi edinme. Bu yollar tamamen socmint’e çıkıyor. Yani siz bir kişi hakkında binlerce yoldan bilgi toplayabiliyorsunuz ve bunun önlenmesinin bir yolu yok.
Ha şimdi okurken diyenler olacak “gizli hesap ne güne kardeşim.” stalklamanın amacı da bu değil midir? Gizli hesabı takip’e almak. Ayrıca sosyal medya faydasız demiyoruz. Tabii ki de faydaları var ama faydadan çok zarar. Gelin sizlerle beraber “Bir Sosyal Medya Hesabı Kullanıyorsanız Neleriniz Çalınabilir?” adlı konuya değinelim.


Bir Sosyal Medya Hesabı Kullanıyorsanız Neleriniz Çalınabilir?

• Bilgileriniz (Adınız, Soy adınız, Fotoğrafınız, Konumlarınız, zevklerin kısacası senin hakkında tüm bilgiler.)
• Sevdiklerinizin Bilgileri (Anneniz, babanız & dahası.)
• Hesap Bilgileriniz (Bir sürü yöntem vardır, phishing, brute force, ... Dahası şifreniz ve e postanız bir kere çalındıysa vay halinize! Özellikle de her platformda aynı şifreyi kullanıyorsanız. Cidden acınacak durumda olursunuz. Tüm hesaplarınız uçabilir.)
• Yazışmalarınız (Hesap bilgileriniz çalındıktan sonra kötü amaçlı saldırganın yapacağı adımlardan birisi.)
• Silinen Yazışmalarınız ve Verileriniz (Evet, silinen yazışmalarınızı bile okuyabilirler.)
• Aktif İletişim ile Bilgileriniz Çalınabilir (Saldırgan eğer hesabınızda yeterli bilgi bulamadıysa sizinle aktif iletişime geçerek bilgi toplayabilir.)
• Ve dahası...


Ve dahası dediğim, asıl kopuk nokta burada başlıyor zaten. Eğer Sosyal Medya’yı içli dışlı kullanıyorsanız kart bilgileriniz bile çalınabilir. Hatta ve hatta sosyal medyadaki bir arkadaşınızdan para isteyebilirler. Hiç farkında bile olmadan para gönderenler bile var. Haber bile oldular isterseniz google’da aratabilirsiniz. 
Saldırgan kişisel bilgilerinizi değil ne var ne yoksa alır gider. Haberiniz bile olmaz. İsterseniz dünyanın en akıllı insanı olun, sosyal medya kullanıyorsanız bu bilgiler her zaman çalınmaya devam edecek ve durduramayacaksınız. Ayrıca bu maklemize de göz atabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar